HAYATININ KONTROLÜNÜ ELİNE AL

Öyle davran ki, senin iraden kendini bir kanun koyucu gibi hissetsin. Öyle davran ki, bu davranış yanında insanlığı bir araç değil bir amaç olarak göresin. Öyle davran ki, senin iradenin bir kanun gibi genel geçerliliği olsun.

L. TOLSTOY

Kendimize hayata dair hep notlar bırakalım. Kendimizi neden ve niçin sorularından sıyrılarak ilerletmenin yollarını keşfetmek için fırsatlar verelim. Keşfe çıkan bu yollar bizim istediğimiz ve gözlemlerimizle şekillenebilir. Belki de öğrenmek için kendimize yeni yeni fırsatlar yaratabiliriz. Kendimize bir mektup bırakmadan önce, kendimize dair notlar tutalım. Tutalım ki mektubumuzdaki “Ben” ile karşılaşabilelim. Bu sizin için yeni ve güzel başlangıçların yolunu da aralayabileceği gibi ve kendinize doğru bir yolculuğu da başlatabilir. 
1.Önce bir kâğıt kalem alın ve kendinizi yazın. Kendinizi kendi tanımınız ve cümlelerinizle yazın. Cevap vereceğiniz soru: “Ben kimim?” Kim olduğunuzu düşünüyorsunuz? 
2. Başkalarının sizi nasıl tanımladıklarını da yazın. Bu tanımların kendinizle eşleşenleri fosforlu kalemle çizin. Şimdilik bunlar bir kenarda dursun.
 3. Sürekli yaşadığınız olaylar için kendinizi veya bir başkasını suçlamayın. Çünkü o an sizin için mevcut koşullarınız ve bilginizle en olumlu yolu seçtiniz. Deneyimlediğiniz süreçler sizi hala aynı davranışları yaptırıyorsa oraya bakılması gerekir. 
4. Kendinizi, yakın çevrenizdeki kişilerle kıyaslamaktan vazgeçin. Çevrenizdeki kişiler sizlerin aynı sosyal çevreye, aynı aileye, aynı sosyoekonomik düzeye ve aynı kişilik özelliklerine sahip değildir. 
5. Bir başkasının düşüncesini içselleştirmeyin. Herkesin düşüncesi kendine aittir ve bunun senin düşüncenden farklı olabileceğini kabullen.
6. Başarı sarmalı kurmaya çalışın. Kişiler genelde kaygı ve panikle hareket ettiklerinden, yapacaklarına odaklanamaz hale gelebilir. Alınacak herhangi olumsuz geribildirim yerine; “Nereleri düzeltebilirim?” diye kendine sor. 
7. Kendinizi tanıyıp, o tanıdığınız kişinin “Neleri yapmak istiyor?” ona odaklanın ve kendinize şunu sorun. “Bu konuda canım ne istiyor?”Superego(ahlaki yön) ile hareket eden kişiler bir başkasının düşüncesine odaklanırken benlik kavramını silikleştirebilir.
8. Korkularınızla yüzleşin ve heyecana dönüştürmeye çalışın. Konfor bölgesinde durarak ilerleyemezsiniz. Bundan dolayı, korkularınız yerine yapacaklarınıza odaklanın ve ilgilendiğiniz konuyla ilgili araştırın. Neyi, nasıl yapacağınızı öğrenip uygulamaya geçin. Önce hayalinizde yapmak istediklerinizi düşünüp, sonra da gerçeğe dönüştürmek için adım atın. 
9. “Düşünmek ve bilmek”, bu ikili tek başlarına istenilen kimi davranışları yapmakta yeterli olmuyor. Bunlara eşlik eden ‘eylem’de olmalıdır. Bu nedenle bu ikili “Bilmek ve yapmak” olmalı. Harekete geçmek için de kendinize inanın. İhtiyacınız olan enerji, birikim, deneyim ve beceri sizin elinize gelecektir. Hayata ve akışa güvenin Tüm bunlardan sonra yazdıklarınızı okuyun ve yaptıklarınızı gözden geçirin.

Genel içinde yayınlandı