TATİLDE ZAMANI VERİMLİ KULLANMA YOLLARI

Her şeyin zamanla başladığını hepimiz biliriz ancak geri dönmemek üzere giden bir  süreç olduğunu ise unutmamak gerekir.  Bizler belki de bu noktada kendimize katmamız gereken adımlarımız vardır. Ve sonucunda bişeyleri başarmak ve bu sürecin bize bişeyler kattığını görebilmek için zamanı planlamak oldukça etkilidir. 
Tatil kelimesinin kelime kökü olarak “Atalet” kelimesinden geldiğini ve benzer anlamları olduğunu sanırım çoğumuz duymuşuzdur. Yani tatil tembellik, bir işle meşgul olmama, çalışmayı durdurma gibi anlamlara geliyor. Birçoğumuz için de benzer anlamlar çağrıştırıyor tatil kavramı. Peki tatilin zamanı var mıdır?
Herkesin vücut saatlerine göre bir takım ihtiyaçları vardır.  Aktif dönem olarak adlandırdığımız, kış döneminde genellikle rutin belirlenen işlerimiz bulunmakta ve biz o rutin doğrultusunda işlevlerimizi gerçekleştiririz. Bunlar, sabah belli saatlerde uyanıp, öğrenci iseniz okula gitmek ya da çalışan bir kimse iseniz işe gitmeniz gibidir. Sonrasında okul ve iş saatleri bittiğinde eve gelip dinlenmek veya ders yapmak suretiyle zaman döngüsünü tamamlamış olursunuz.  
Tatil denilince akla gelen yaz dönemidir. Okul döneminin sonlanması ile birlikte bu süreci aileler başlatırlar. Bu durum değerlendirilirken genellikle deniz ve sıcak iklime sahip yerlere göç edilir. Tatil tercihi her ne kadar yaz dönemlerinde gibi adlandırılırsa bile; kimi çalışma gruplarının yaz döneminde çok daha yoğun çalışılıp kış dönemlerinde tatillerini gerçekleştirirler.  
Neler yapılmalı?
-rutinin dışına çıkmak,
-sizi baskı altına almayan davranışları yapmak,
 -tatilleri sadece yaz dönemlerine atfetmeden, planlanarak kısa süreli tatillerde gerçekleştirilmesi,
-yapılacak işleriniz döndüğünüz de kaygı oluşturmaması için planlayarak tatil süresine kendinizi bırakmak,
-tatile gidildiğinde tatilden yorgun dönmek. Burada kendinize doğru soruyu sorarak başlanılabilir. ‘ben tatilden ne bekliyorum?’ Dinlenmek mi, yeni yerler görmek mi, yeni insanlarla tanışmak mı? gibi sıralanabilir.
Boşanmış anne babanın çocuklarıyla birlikte tatile gidebilir mi?
Oldukça dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Birlikte buluşulup kısa süreli aktiviteler gerçekleştirebilir ancak uzun süreli aktiviteler beraberinde farklı durumları getirebilir. Buna bağlı olarak kısa süreli aktiviteler tercih edilmelidir.
Erişkinlik dönemi başlarında olan ilk gençlik dönemlerin de tek başlarına tatile çıkılmak istenildiğinde verilen tepki ne olmalıdır?
İlk tatil deneyimini yaşıyor ise, oldukça dikkat edilmeli ve gidildiği arkadaş çevresi, gidilen mekan ve zaman  iyi bilinen bir yer tercih edilerek başlanılmalıdır. Riski beraberinde getirebileceği gibi çocuğunuza olgunluğu da kazandıracaktır.
Tatile çıkma fırsatı olmayan kişiler neler yapmalıdır?
 Maddi kaynak önemli gözükse bile kendi içinde bu döngüyü avantaja çevirebilecek durumlar yapılabilir. Örneğin, pikniği çok seven ailenin kışın salonlarında piknik yapması gibi, doğayla içice olmak isteyen kişilerin uyku tulumunu giyip balkonda yıldızları seyretmesi gibi, izciliğe merakı olan kişilerin bahçelerinde çadır kurması gibi düşünebilir. Üretkenliğin sonu yoktur, yeter ki ne istediğinize karar verin, gerisi size ait olan kısımdır.  
Tatil planlaması ve süreci ile baş edilemediği durumlarda ise bir uzman desteği alınmalıdır.